Izrada kopija igara

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Izrada kopija igara

Post Postao/la mado »

Otvaram ovu novu temu, da ne ispadne da napadam pojedince, komentirao sam izradu ne out of print igara u podforumu "Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre: "Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre: https://www.igranje.hr/forum/viewtopic.php?f=25&t=6705

Originalni komentar: "Sad ću ispasti negativac, al zar nije ovo kršenje autorskih prava igre koja nije out of print + gubitak vremena (ljepljenje 700 Naljepnica :o :sokiran ) ? Igra košta 450 kn u Francuskoj što ne smatram puno za odličnu igru. Dodatno nekupovina igre izdavaču signalizira smanjeni ili nikakav interes za igru, pa je vjerojatnije da ju neće više izdavati. Kad bi svi prestali kupovati igre i izrađivali svoje kopije, hobi bi se urušio."

Dakle nije mi jasno. Gubi se vrijeme kojeg ionako imamo svi malo, jedino finalna igra ispadne možda jeftinija.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
Spectre
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1578 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la grof »

Eh, sad si me povukao za jezik i mislim da ovo ima veze s nečim drugim - mentalitetom i standardom naroda.
Naime, na te fore da se napravi sve, samo ne kupi (plati) original nalazim svako malo u životu. Tako, dok sam se intezivno bavio Linuxom često sam naletavao na pojedince koji bi htjeli besplatni Linux, samo zato da u svom poslu (kojeg naplate) ne moraju platiti licence softvera. Čitaj: Naš narod ("region" rekao bih šire) stalno ima potrebu hvatati nekakve "krivine" da se nešto učini ne po pravilima i na pošten način.

Volio bih znati da li i drugi narodi (čitaj: oni sa dugim stažom demokracije, s višim standardom i naprednijim mentalitetom) imaju potrebe raditi ovakve stvari??
Također bih dodao da je stanje standarda nacije jako povezano s mentalitetom iste. Jer, očito mi još uvijek mentalitetno živimo u komunizmu, a očekujemo da nam je kao u kapitalizmu, pa smo sve to vrlo nezdravo izmiješali i sada imamo i narod i državu kakvu imamo. :?
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la kockica »

Koliko sam shvatio, izrada kopija sama po sebi nije toliko jeftinija od originala, ali ako ljudi to rade za svoj gušt, radi lokalizacije, odnosno prijevoda, i jer napimpaju dotičnu igru, zašto da ne. Pojedinci prisutni na forumu koji to rade, ionako ih neće moći prodavati kao piratske kopije jer im nije isplativo (vjerojatno bi igra došla skuplje od originala). Uz to, takvi pojedinci itekako kupuju originale.

Recimo igrao sam secret Hitler u igraonici, totalna improvizacija, tako se može improvizirati i recimo resistance i sl. Jel to nemoralno?
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
miki0102
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

Već se dosta o ovome pisalo pa ću ovako postaviti stvari.
Gle što se tiče ljepljenja naljepnica to kupio origonal ili napravio svoju moraš napraviti pošto su blokovi ionako bez naljepnice. Drugo blokovi su kupljenji od UGG-a (https://ugg2nd.de/en/Warehouse-Clearanc ... C-Exp.html) i to direktno za igru tj. UGG ih u tu svrhu prodaje da si napraviš igru ili ekspanziju tako da se njima trebaš prvo obratiti pošto oni prodaju sirovinu s točnom namjenom. Slične stvari radi Philibert za neke druge igre (https://www.philibertnet.com/en/ventonu ... 89087.html). Zašto bi inače ljudi kupili ekstra blokove!? Tu još imamo mapu i karte gdje su karte jedino s logom GMT-a (može biti djelomičnog kršenja) dok je mapa Memoire 44 - original ali prenamjenjena za ovu igru.

Ispadne li igra jeftinija ukoliko je sam napraviš? Da, ispadne i u ovom slučaju u grubo 350 - 400 kn jeftinija (sve osim blokova sam već ranije posjedovao).
Je li izrada igre posao? Da je no to je posao kojeg volim raditi i zabavlja me (ženu baš i ne :-) )
Bi li bilo kršenje autorskih prava da sam promijenio sličice na jedinicama (postoje homemade na BGG-nisu mi se svidjeie) i kartama i naziv igre, ne nebi pošto ne postoje autorska prava za mehaniku i dovoljno da i jedno pravilo promjeniš to više nije ista igra. Ima primjera sa Hrvatskim verzijama Ticket to Ride.

No postavljam pitanje tebi i drugima. Slušaš/te li piratsku glazbu? Gledaš/te li piratske filmove i serije? Igraš/te li piratske igre? Je li i to kršenje autorskih prava!? Za tebe znam da barem glazbu slušaš pa postavljam protupitanje: kad bi svi samo presnimavali glazbu i nikad ništa ne kupili bi li glazba izumrla?
Odgovor je ne jer nije ni stvorena kao sredstvo ostvarivanja profita pa tako nisu ni igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post:
ireth
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la mado »

miki0102 je napisao/la: 31 sij 2019, 14:46 No postavljam pitanje tebi i drugima. Slušaš/te li piratsku glazbu? Gledaš/te li piratske filmove i serije? Igraš/te li piratske igre? Je li i to kršenje autorskih prava!? Za tebe znam da barem glazbu slušaš pa postavljam protupitanje: kad bi svi samo presnimavali glazbu i nikad ništa ne kupili bi li glazba izumrla?
Odgovor je ne jer nije ni stvorena kao sredstvo ostvarivanja profita pa tako nisu ni igre.
Htio sam odmah napisat u prvom postu, al nisam, trebao sam :) Kao i svi, kradem na netu serije, filmove, muziku, knjige u PDF-formatu, programe, ali isto tako idem u kino, kupujem originalne DVD-je, knjige (papirnate, u PDF-u), muziku (mp3 ili CD ili muzički DVD), HBO GO, originalni softver za PC i za Android (ovdje sam najbolji, mislim da nemam ništa nelegalno ni na kompu i mobu :mrgreen: ), ...
Razlika je u količini vremena koje se potroši na kopiranje, a drugo je neusporedivo manje tržište igara u odnosu na sve ostale. Ne napadam nikoga. Vidim u tom podforumu da to radi puno ljudi, al ne razumijem to. Jasno mi je lokaliziranje igre na hrvatski ili izrada out of print igre.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1578 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la grof »

Da ne bi bilo zabune na moj prvi post.

Ja sam samo dao opservaciju kako mi se čini da je naše podneblje jednostavno mentalitetno podložno hvatanju raznih krivina, pa tako i u boardgamingu. Zaista općenito govoreći. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

Gle evo reći ću ti zašto sam se ja upustio u izradu igara(iz tehničkog sam imao 2 u oš pa nisam baš vješt sa ravnalom i skalpelom).
Razlog je taj što mislim da je cijena ratnih igara prenapuhana i većina igara ne vrijede toliko kolika im je cijena. Npr. Kažeš da C&C košta oko 450kn, a ja sam sad kupio Mariu preko udruge za 270 kn ili Conflict of Heroes: Guadalcanal preko UGG-a za 230kn, a obje su igre svemirski brod za C&C. Da je cijena ratnih igara pristupačna kao i ostalih mislim da mi izrada nikako nebi pala na pamet. Nije da npr. GMT ne može naštancati zilion C&C i bitno im spustiti cijenu no ne žele jer ih precjenjuju tj. Da ih proizvedu više morali bi cijenu spustiti no to im nije u interesu izgleda.

Da se operem pa ću reći da od 80-tak igara koje posjedujem 60-tak je sigurno original dok sam ostale napravio iz gore navedenog razloga. S vremenom mi se svidjelo pa mi je preraslo u hobi u hobiju. :-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post (ukupno 3):
Shichmadosadistiko
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la mado »

Ma nije ova tema išla (samo) na tebe :) Cijeli taj podforum mi nije jasan s popisom igara koje se izrađuju. Jedna od najnejasnijih mi je Castles of Burgundy koji kod Slovenca košta 32.90€ puna cijena (~250 kn), a sad je na akciji za 25.99€ (~200 kn).

Ja sam valjda jedini luđak koji kupuje više kopija iste igre, konkretno Race for the Galaxy da ne moram razdvajati po proširenjima + igra mi je pregenijalna i zaslužuju zaradu od mene (platio sam i Android kopiju igre + proširenja). A tu igru bi sa slivovima lako proxyjao (al ne želim + mrzim slivove).
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
miki0102
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

Ma slažem se s tobom za uzradu Castles of Burgundy no dečko koji je igru napravio, napravio ju je jer uživa u izrađivanju igara i tu mu dižem spomenik pošto je ispala bolje nego original, no koštala ga je i više nego original. :-) Svoj sam primjer te igre kupio. :-) A gle imam i ja 2 Azula doma no jedan je za poklon, a drugi uništavamo. :-)
slika
d0nkey
Reactions:
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 stu 2018, 08:09
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 18 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la d0nkey »

Mislim da je nepotreban strah da ce svi prestati kupovati igre i da ce izradivati svoje kopije, ipak je gubitak vremena :P

Meni bi to osobno bio gubitak vremena, ali je to individualna stvar, nekome drugo moze ne biti gubitak vremena. Ne vrednuju svi isto vrijeme ili novac, a i ima sigurno ljudi kojima je to gust pa onda neka gustaju :D

Vjerujem da tema nije tu da pricamo zakonski o tome (jer zar nije zakonski krsenje kopirati i out of print igru?) vec moralno. Sto se toga tice kod autorskih prava cesto zna biti sivih stvari, ali neke stvari nisu. Npr mislim da bi se svi slozili da nije ok praviti kopije s ciljem prodaje i zarade, ali da je ok koristiti kopirani dio da nadomjestis izgubljeni ili osteceni dio.

Osobno mislim da ako je izbor izmedu kopiranje igre ili nikako ne posjedovati onda je ok kopirati, Kada je druga opcija kupiti igru, onda mislim da je potreban razlog koji to opravdava da bilo ok.

Ne mislim da je bitno ali ja veliku vecinu stvari sto konzumiram ne piratiziram. Ne koristim piratski softver niti slusam piratsku glazbu, ne sjecam se kada sam zadnji put piratizirao igru, veliku vecinu (95+%) filmova/serija sto pogledam nije piratizirano. Knjige vecinom kupim ali vjerojatno ih postokom najvise piratiziram, ako nista drugo jer mi se nekada probudi inat kada vidim na amazon da kindle verzija kosta vise od fizike :P
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”