Foamcore insert

Teme u vezi amaterskih uradaka igara

Moderator/ica: sadistiko

Odgovori
Avatar
DeX
Reactions:
Postovi: 61
Pridružen/a: 17 stu 2014, 19:50
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Foamcore insert

Post Postao/la DeX »

Super izgleda..

@Sandro : Zasto ne maknes pribadace kada si zavrsio s slaganjem/ljepljenjem, ima neki razlog ?

btw, dali netko zna dali moze biti kakvih problema ako se koristi crna ploca (posto ona nije beskiselinska) ?
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4977
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3606 puta
 pohvaljen: 3724 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la sadistiko »

Ja isto ostavljam pribadače, to ti dođe ko armatura ;-)
slika
Sandro
Reactions:
Postovi: 11
Pridružen/a: 30 srp 2014, 11:07
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 27 puta

Re: Foamcore insert

Post Postao/la Sandro »

A da, ista stvar. Stvari mi djeluju stabilnije ako se ostavi to unutra :) Iako objektivno gledano drvofix je toliko jak da iglice možda čak i nisu potrebne.

Nešto sam doduše vidio govora na BGG-u da ako drvofix tijekom vremena ili drugih razloga počne gubiti svoja svojstva, nije loše imati te iglice unutra da produže "rok trajanja" inserta. S obzirom na to i da one nikako ne utječu na iskoristivost inserta (štoviše, čak mi i kul izgledaju), odlučio sam ostaviti ih. Stvarno ne vjerujem da bi bio problem ako bi se izvukle.

Za acidična svojstva sam bio malo pogledao po netu, moram priznati da mi je to prvi glas za crni foam core. Nekako mi se čini da se ljudi slažu oko toga da to u teoriji dugoročno može oštetiti komponente, no da se tu govori o jako velikom intervalu, tipa od 10-20 godina. Također, čini se da su karte najranjivije komponente, pa ako su one sleevane, problema ne bi smjelo biti.

Bilo bi super ako netko to može potvrditi.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la kockica »

Moj novi projekt - Insert za Race for the Galaxy.

Osim bazne igre, posjedujem 4 ekspanzije:
- ARC 1: The Gathering Storm, Rebel VS Imperium, The Brink of War,
- ARC 3: Xeno Invasion

Prije dolaska Xeno Invasion, sve sam držao u kutiji od 1. ekspanzije The Gathering Storm. Bilo je na knap, ali bi stalo, a karte od bazne igre i ARC 1 nisam ni razdvajao, dok sam razne žetone držao po zip vrećicama. No kako je došla nova ekspanzija, em više nije bilo mjesta u kutiji, em ARC 1 i 3 nisu kompatibilni, pa je došao red za izradu inserta da se to sve lijepo razdvoji.

Izvukao sam kutiju bazne igre iz podruma :lol: , i krenuo. Već sam se poprilično uštosio sa prijašnjim insertima, pa mi je planiranje i izrada za Race bilo relativno kratko i daleko spretnije, te sam poprilično zadovoljan sa konačnim rezultatom.

Koristio sam bijelu ploču debljine 3 mm (ostalo od izrade prijašnjih inserta) i opet sam jako zadovoljan premda sam isprva htio deblju ploču, jer je dovoljno čvrsto, a imam više prostora za spremanje.

Sve su karte sleevane, a ideju kako ih smjestiti u kutiju sam dobio odavde:

http://www.philibertnet.com/en/rangemen ... 17781.html

znači karte stoje ukošeno, samo što sam ih smjestio sve na jednu stranu i podijelio na:
- karte bazne igre,
- karte za arc 1 (ionako igramo sa svim kartama tako da nisam razdvajao posebno po ekspanzijama),
- karte za arc 3,
- invazijske karte,
- karte faze,
- i osim karata, tu sam smjestio pločice za first i most goals.
Ne izgleda tako na slici, ali karte imaju lufta u svojim boxovima i lako se vade.

Osim što sam slijepio dno i bočne zidove, nisam se zamarao sa lijepljenjem pregradica već sam ih sve upikao pribadačama, i to mi sasvim super drži ( to sam napravio i sa carcassonne). Ionako bi mi bilo problem lijepiti zakošene pregradice.

Drugu stranu sam podijelio na dva kata, tako da je dno podijeljeno pregradicama, a na tim pregradicama stoji gornja kutijica za izvlačenje, i u njih utrpao razne žetone, pločice i sl. Isto se nisam zamarao sa lijepljenjem pregradica.

Zgodno mi je s tom kutijicom što više ne moram vaditi žetone iz vrećica nego se za vrijeme igre poslužim direktno iz kutijice, i uglavnom, poučen iskustvom nakon izrade inserta za Tzolkin, priprema i spremanje igre je daleko brže. Također kako Race najčešće igramo udvoje, višak VP žetona i sl. jednostavno spremim u male zip vrećice (ali stoje u istom boxu), tako da ne moramo uvijek prebrojavati razne kockice i žetone za igru udvoje.

Na vrh sam stavio upute za igru i sheetove, i to mi sasvim lijepo drži kao poklopac da se stvari ne pretresaju okolo.

I još bih samo spomenuo kada sam sve spremio i dignuo kutiju, učinilo mi se tako teškim kao da sam unutra spremio ciglu :lol:

slika

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 3):
sadistikoSandrodado
Sandro
Reactions:
Postovi: 11
Pridružen/a: 30 srp 2014, 11:07
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 27 puta

Re: Foamcore insert

Post Postao/la Sandro »

kockica je napisao/la: I još bih samo spomenuo kada sam sve spremio i dignuo kutiju, učinilo mi se tako teškim kao da sam unutra spremio ciglu :lol:
Nije ni to loše, znaš... korištenje kutije kao oružja :D

Super praktično izgleda, zapravo sam i iznenađen kako je sve stalo.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la kockica »

Vidiš, na to nisam ni mislio. I još bi to bilo opako jer bi svi podcijenili opasnost od društvene igre :D

Pa iskreno ja nisam ni mislio da će biti ikakvih problema sa prostorom, dapače imam posvuda fino lufta. Jedino me mučilo kako ću karte složiti u kutiju,
- jer ako stoje ravno, a ne ukošeno, previsoko su mi zbog zatvaranja kutije i još pogotovo ako su karte sleevane,
- a nije mi se svidjela ideja da napravim pretince za špileve koji leže položeni na dno, jer ih zbog neujednačenog broja ne bih mogao tako dobro separirati po temama, a mislim da bi bilo i prtljanja prilikom izvlačenja, sve dok nisam vidio da mi je super zgodno i praktično da stoje ukošeno.

Premda da posjedujem ARC 2, a ne mislim ga nikako nabavljati, vjerujem da bi tada već bilo problema sa prostorom i mislim da bi se moralo
- ili uključiti još jedna kutija od ekspanzije za slaganje komponenti,
- ili bi se karte ipak slagale na dno da sve to stane u jednu kutiju, ali ne bi to bilo tako uredno.

Inače od fotkanja sam napravio jednu sitnu izmjenu. U gornjoj kutiji u pretincu gdje stoje žetoni iz XI, naknadno sam umetnuo jednu pregradicu da ih odijelim jer postoje damaged i award žetoni pa da stoje zasebno. Zato mi je zgodna ideja "mobilnih" nezalijepljenih pregradica učvršćenih samo pribadačama koje premještam po potrebi. Slično za Tzolkin gdje sam naknadno separirao kockice resursa.

I ono što sam još naučio s obzirom da mi je ovo treći insert, da ako nije potrebno, odsad ću uvijek preferirati jednu veću kutiju odijeljenu raznim pretincima nego više malih kutijica na izvlačenje
- manje je posla i ne treba tolika preciznost
- ima više prostora jer "dupli" zidovi kutijica kradu prostor.
To bih recimo promijenio kod Carcassonnea gdje sam za manju kutiju napravio 13 manjih kutijica umjesto 2 veće. Naknadna pamet, ali ne pada mi na pamet baktati se s tim :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
sadistiko
Sandro
Reactions:
Postovi: 11
Pridružen/a: 30 srp 2014, 11:07
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 27 puta

Re: Foamcore insert

Post Postao/la Sandro »

Evo, pošto nije bilo odgovora, nazvao ljude iz Crescata i pogledao malo članke po netu glede beskiselinskih ploča.

Boardgamegeek sadrži neka objašnjenja glede tog pitanja:

https://boardgamegeek.com/thread/113081 ... ing-my-box
https://boardgamegeek.com/thread/134014 ... d-worth-it
https://boardgamegeek.com/thread/781485 ... insert-box

Uzevši u obzir te članke i što mi je rekao lik iz Crescata, stvarno nemate brige. Osim ako ne planirate igrati isti primjerak igre za recimo 50 godina, a i vjerujem da će veći dio štete doći od samog hendlanja komponenti nego od tzv. "acid bleeda".

Neke stvari za uzeti u obzir:
- Kartonske komponente koje tvore igru su vrlo često već same po sebi blago acidične,
- Foam core koji mi kupujemo je obložen papirom (nije samo foam), tako da je uvelike minimiziran doticaj komponenti s acidičnom bazom,
- Beskiselinske ploče se poglavito uzimaju za arhiviranje nečega što očekujete da će trajati jako dugo vremena. Doslovno nešto što ostavljate sljedećoj generaciji i/ili generaciji nakon njih. Slike, stari papiri i te pizdarije.

Eventualno ako imate neku igru tipa iz 80's/90's, koja na sebi već ima vidljive znakove trošenja i htjeli biste ju zaštititi, možda bi bila dobra ideja koristiti beskiselinsku ploču jer oštećene komponente lakše upijaju. Za sve ostalo nema potrebe.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Sandro za post (ukupno 5):
kockicaAntomonmiljenkosadistikoDeX
Avatar
DeX
Reactions:
Postovi: 61
Pridružen/a: 17 stu 2014, 19:50
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Foamcore insert

Post Postao/la DeX »

Evo da i ja posaljem dojmove i slike svoj prvog inserta. Za "zrtvu" je odabran Eldritch horror.
Kako igra dolazi s dosta karata i tokena koji su samo razbacani u kutiji cinila mi se kao dobar kandidat.
Na bggu i netu se stvarno moze naci dosta slika insertova raznih ljudi, pa se cak i planovi izrade,
no ipak odlucio napraviti svoj custom insert. Plan mi je bio da napravim insert koji ce vadjenjem
iz kutije biti odmah spreman za igru. I tako, nakon 10ak sati truda evo par slika finalnog "rezultata" :)

slika
slika
slika
slika

Moram priznati da sam sasvim zadovoljan i stvarno lijepo izgleda od originalnog rasporeda
gdje je sve bilo razbacano u kutiji :D

Thanks ekipi iz threada.
Zadnja izmjena: DeX, dana/u 21 vel 2016, 00:58, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DeX za post (ukupno 5):
kockicasadistikoKillaSandroDeda
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1348 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la kockica »

SvAka cast, ne znam kakva je igra, ali djeluje jako uredno i prakticno. Vidjet ces kako ce ti sa sljedecim insertima ici jos lakse :)
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4977
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3606 puta
 pohvaljen: 3724 puta
Kontakt:

Re: Foamcore insert

Post Postao/la sadistiko »

Odlično!
slika
Odgovori

Natrag na “Amaterska radionica igara”