Organizacija foruma

Forum za teme i rasprave koje se ne mogu svrstati nigdje, a tiču se tematike
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8441
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la grof »

RobiSz je napisao/la: 10 kol 2023, 13:37 I da postavim i jedno pitanje, da ne moram kopati: koja je "dubina" struktrure foruma, tj. je li ograničen broj levela? Konkretno, može li struktura izgledati: Portal > Forum > Kreativni kutak > Kreiranje društenih igara > Stručne teme > Poslovne teme > Kreiranje obrta ili j.d.o.o., pa da tek onda idu topici?
Nema ograničenja dubine pod foruma. Jedino ja ne bih išao preduboko zbog količine klikanja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 2):
RobiSzRas
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
RobiSz
Reactions:
Postovi: 7
Pridružen/a: 10 kol 2023, 10:56
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la RobiSz »

Dakle, i dalje razrađujem ideju za strukturiranje foruma (koliko već stignem od ostalihi obaveza) - na kraju ispada baš kao dizajniranje igre, kada nastojiš izbalansirati igru :D

Kao prvi glavni naslov (grupu tema/podforum/nazovimo-kako-želim) sam predložio "Nudim/tražim", jer bih rekao da nam je to zapravo najbitnije - mjesto gdje možemo ne samo pomoći jedni drugima, nego gdje možemo uključiti i sve one koji se bave djelatnostima koej su nam potrebne, od arta i dizajna preko proizvodnje do distribucije. Vezano na taj dio (a onda to mogu primijeniti i na strukturiranje ostalih podforuma) trebam vaše mišljenje o sljedećem:

1. Kao dizajner igara bih volio jednostavno naći pravu uslugu za mene, ali ne pomoću tražilice (koja može biti nepoudana, jer što ako upišem drugačiju riječ nego što je napisao ponuđač te usluge?), nego da kad uđem u "Nudim/Tražim" budu prvo jasno razdovjene glavne grupe, pa među njima odaberem recimo "Proizvodna/trgovina komponenti i ambalaže za igre", i onda ne bih volio imati more podataka, nego recimo imati jedno max 10 pod-grupa, od kojih je jedna "Kutije i druga ambalaža", a u kojoj opet ne bih volio čitati stotine poruka dok nađem što mi treba, nego bih rado imao odvojeno "Kartonska ambalaža" (koje će vjerojatno biti najviše), "Dtrvena ambalaža", "Metalna/limena ambalaža", "Palstična ambalaža" i "Druga ambalaža". Tako ako trebam npr. limenu kutiju (a stvarno ju i trebam, i to vrlo specifičnu po nekim parametrima, ovo nisam izmislio) onda znam točno gdje da ju tražim, i draže mi je ići kroz više nivo ali da dođem do onog što mi treba, nego da čitam stotine ponuda koje nemaju veze s onim što tražim, ili da upisujem u tražilicu raznorazne tagove, a da ako nema rezultata ne budem siguran nudi li netko to, samo pod drugim imenom, ili stvarno nema.

2. Kad bih bio ponuditelj neke usluge, volio bih da se moja eventualno vrlo specifična usluga ne "utopi" u moru drugih ponuda koje su samo vrlo ovlaš povezane s mojom, i opet bih volio više raščlanjeno "drvo" nego da bude manje klikova, ali i manje precizno. Također bi mi bilo drago da vrlo jednostavno mogu vidjeti koliko ima drugih koji nude baš to ili nešto baš vrlo slično.

3. Ako nisam ni dizajner koji treba nešto, ni ponuđač usluge, onda mi je svejedno, jer je ta grana "zatvorena" dok ju sam ne otvorim, pa mi svakako neće smetati.

Moje razmišljanje je da će ovaj dio pretraživati ljudi koji žele stvoriti igru, a za to je potrebno strpljenje i studioznost, pa bih rekao da u tom slučaju već arazgranatost samo pomaže, a ne odbija (tko ne može savladati ovakvu malu prepreku neće ni igru napraviti :D )

Molim vas da napišete svoja razmišljanja, sva ću ih vrlo rado pročitati i ona češća ugraditi u prijedlog strukture, pa da dobijemo jednan vrlo koristan "tool" za potrebe dizajniranja igara :) (da napomenem, ne trebaju svi podforumi imati ovu razinu - kad dobijem odgovore na ovo, postavit ću slično pitanje za još jedan ili dva, ostali će vjerojatno biti znatno jednostavniji)
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8441
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la grof »

Što te više čitam sve mi ima više smisla. :)

Baš zamišljam sebe koji traži specifičnu stvar i nikako da je nađem u hpi proizvoda (da, to mi se i na Alibabi dešavalo). U ovom slučaju me veća dubina podforuma ne bi smetala. Dapače, pogledaj naš mali oglasnik koji je također razgranat na više načina.
Ali, meni sada pada na pamet još jedna stvar, a to je da na forumu napravimo posebnu glavnu grupu i već na prvom nivou granamo najbitnije. Grupe se mogu putem plusića desno na zaglavlju grupe "gasiti" i "paliti" (ja tkao imam "ugašen" mali oglasnik, pa mi ne smeta pri pregledu ejr uopće ne vidim forume iz te grupe, a kad mi treba stisnem "-" ikonu u njegovom zaglavlju i isti mi se proširi.
Tako će svi oni koje uopće ne zanima razvoj igara imati trajno "ugašenu" čitavu grupu i neće im smetati. A onima kojima grupa treba već će na početku imati glavne forume vidljivima i jedno klikanje manje.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
RobiSz
Reactions:
Postovi: 7
Pridružen/a: 10 kol 2023, 10:56
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la RobiSz »

Da, i meni je već palo na pamet da se ovaj "dizajnerski forum" izmjesti iz kreativnog kutka (koliko god je to isto vrlo logično mjesto), iz više razloga, ali to ipak treba biti odluka domaćina foruma - kad sam negdje gost, raspolažem samo stvarima u sobi koja mi je dana na korištenje, a ne biram koju ću sobu, to će reći domaćin ;)
P.S.: Ovaj vikend sam jedan od glavnih organizatora jednog velikog susreta (nevezanog na igre), pa nastavak mojih dilema pišem tak nakon toga. Nadam se da će do tada doći još koji odgovor.
Ovi su korisnici zahvalili autoru RobiSz za post:
grof
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8441
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la grof »

OK, pošto kao admin između ostaloga i sebe smatram domaćinom foruma, a prijedlog sam i tako ja predložio, onda ne bi trebalo biti problema, no volio bih čuti i ostale starosjedioce na forumu, a koje ova tematika interesira. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Knives
Reactions:
Postovi: 54
Pridružen/a: 23 srp 2019, 10:00
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 48 puta
Kontakt:

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la Knives »

Mislim da ne bi trebali komplicirati stvari. Napisati neki početni prijedlog i neka svi glasaju jesu li za takvu formu ili bi nešto još razgranali ili ubacili.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8441
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la grof »

Evo, ja bih nekako sintetizirao onda svoje i od @RobiSz pa bi to izgledalo ovako:
  • NUDIM/TRAŽIM -za početak ne bih ovaj forum dalje granao. Bude li potrebe, lako se dodatno razgrana na recimo: Dizajn, Art, nešto...
  • IGRE U RAZVOJU - svaka tema svoja igra gdje autori prikazuju svoj prototip i vodi se rasprava u svakoj temi oko pojedine igre
  • PLAYTASTING - podijelio bih u podforume prema igraonicama gdje se mogu dogovarati playtestinzi. Ako netko želi testirati u svojem prostoru ili kući može otvarati zasebnu temu. Na taj način bi se izdvojili "veliki ili javniji" testinzi u prostorima pojedinih udruga i oni manji, privatniji. Što je korisno jer u početku obično autori vole istestirati svoje uratke na uskom krugu prijatelja, pa tek onda izaći u javnost. (po vlastitom iskustvu)
  • STRUČNI FORUM - njega bih podijelio na dva podforuma i to:
    • DIZAJN I IZRADA - ovdje bi se postavljale teme oko dizajna i izrade prototipa i slično. Moguća su i pitanja oko gdje izraditi karte ili tokene ili slično (ovo može biti malo u koliziji s NUDIM/TRAŽIM, ali mislim da bi se NUDIM/TRAŽIM više trebalo orijentirati na poslovne upite, a ne volonterske) - Za raspraviti?
    • POSLOVNI KUTAK - ovdje bi se našle teme vezane uz otvaranja obrta/firmi, knjigovodstvo, porezna pitanja, oglašavanje, sajmovi i sve vezano uz poslovanje. Znači ne striktno vezano uz izradu neke igre, nego sva ona zapravo nama jako bitna pitanja ako želimo sa igrom izaći u javnost kao gotovim proizvodom. Može ga se podijeliti na podforume u budućnosti bude li se puno tema pojavljivalo za određena pitanja.
  • OSTALO - iako se bojim da će tu biti svega i svačega, svejedno bi trebao jedan ovakav podforum za neka pitanja koja nismo obuhvatili gornjom strukturom. Pokaže li se nepotrebnim, obrisati ćemo ga u budućnosti.
Dakle i dalje sam da ovi forumi budu odmah u posebnoj kategoriji na naslovnici foruma, pa kome smeta može s ikonicom u desnom ćošku ugasiti.
Malo sam skeptičan da bi NUDIM/TRAŽIM trebalo biti na prvom mjestu, jer kad dođe do te potrebe autor treba ipak prvo malo testirati, predstaviti igru i sl.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Knives
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Crojach
Reactions:
Postovi: 4
Pridružen/a: 06 kol 2023, 12:22
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 8 puta
Kontakt:

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la Crojach »

Meni se ovo sasvim sviđa za početak.

A ostalo može biti i nekakva podloga za daljnje širenje podforuma jer će se vrlo brzo (nadam se) moći vidjeti teme koje više ljudi želi pokriti. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Crojach za post:
grof
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8441
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2361 put
Kontakt:

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la grof »

Dobro ekipa, pošto se ovo već pomalo vuče bez nekih velikih učešća od ostalih, mislim da ću u neko kratko vrijeme složiti ovaj forum na način kako sam zadnje opisao i osobno početi tamo stavljati svoja iskustva, pa ako se ljudi uključe u sve to super, a ako ne, neka stoji za neke buduće naraštaje. :)

Nadam se da se slažete s ovime.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 4):
dadoDarkDefenderCrojachKnives
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 514
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 466 puta

Re: Organizacija foruma

Post Postao/la DarkDefender »

Mislim da je dobro i da ne treba previse razmisljati. Nista od toga nije nepromjenjivo i siguran sam da ce biti nekih pametnih ideja jednom kad se cijela stvar krene koristiti o kojima sad ne razmisljamo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post (ukupno 2):
grofKnives
Odgovori

Natrag na “Ostalo”